0,00 DKK

Din kurv er tom

Keen Newport H2 Black

Keen Newport H2 Black

1.099DKK
På lager

* Påkrævede felter

Keen kalder selv Newport H2 modellen for "the Worlds Ugliest Sandal", men hvad sandalen måske mangler i udseende, vejer den absolut op for i komfort og anvendelighed.

Det første du nok ser på Newport H2 er nok tåbeskytteren. Newport modellen er gennem de sidste 20 år blevet lavet med denne, og det er helt klart den der adskiller den fra mange andre outdoor sandaler. Den giver virkelig god beskyttelse af din tæer, som ellers er meget udsatte når man går i terræn.

Sandalen er lavet i hurtigtørrende polyester materiale på overdelen, så du kan holde fødderne tørre selv på de varme dage, eller hvis du skal gennem vand. Skoens mellemsål og fodseng er lavet i let EVA-materiale som giver god støtte og affjedring. Skoens ydresål er lavet i hård gummi, med "Razor Sipping" profil for bedre greb på de fleste typer underlag. Sålen er lavet med en antibakterial behandling, som holder dårlig lugt væk.

Sandalen er lavet med Keens velkendte brede og gode pasform, som giver god plads. Den strammes med en elastisk snørre.